سفارش تبلیغ
صبا
فروتنی زیور دانش است . [امام علی علیه السلام]
بشنو این نی چون حکایت می کند
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» جسدهایی که نپوسیدند

از دیر باز، یعنی از زمان کودکی، بعضی از داستانها برایم جالب توجه بود، مخصوصاً داستان هایی که پیرامون مرگ و جهان پس از آن می شنیدم.

از میان همه آن داستانها، قصه هایی که بیشتر جلب توجه می کرد، قصه هایی بود که مربوط  به زنده شدن مردگان و نپوسیدن جسدهای شان ، گفتگوهای آنان با زندگان و... بود و حقیقتاً اسراری در عالم خلقت است، که نفس کودکانه و بی غل و غش، به سوی آن رموز تمایل دارد و الا سست ایمانی ما، که از بزرگی، بی عقلی کودکانه را در چنته داریم؛ کم مانده تا منکر وجود خودمان شود ، شک در تمام وجودمان رخنه کرده ، سست عنصری بیداد می کند از خود خویش، دور مانده ایم ، چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند ، چنان در لاک خود تنیده ایم که گویا هیچ ، اما حقیقت چیز دیگری است ! چشمها را باید شست و افق های بلند را باید دید ، آن سوی عالم همه حق است ، مگر نشنیده ای پدر بزرگ را که در قبر گذاشتند و  تلقین می خواندند ، می گفتند اعلم یا فلان بن فلان ان الموت حق و ان الناکر و النکیر حق ....

از این رو، داستانی را برای شما انتخاب کرده ام ، تا  شما نیز از این داستان واقعی پند گیرید ، باشد تا ما و شما در زمره روسفیدان بوده، پاک شده سپس خاک شویم .

استاد محترم آقای حاج سید مرتضی خاتمی که خدا سایه اش را مستدام دارد، نقل می کردند، در یکی از روستاهای اطراف شهرخوانسار، حسینه ای را تجدید بنا می کردند ، در قدیم الایام چون اکنون ، برای استحکام ساختمان، ابتدا پی ساختمان را حفر می کردند، در آن زمان و در آن سامان نیز جریان چنین بود، یعنی ،اطراف آن حسینیه، پی ساختمان را حفر می کردند ، تا دوباره حسینیه را بنا کنند.

در همان روزها ، جوانکی در آن نزدیکی ها به کارگری و حفر پی مشغول بود، که به ناگاه بیل و کلنگ را رها کرده، سراسیمه فریاد می کرد ومی دوید تا به آستانه منزل امام جماعت آن ده رسید، که نامش مرحوم آقای حاج شیخ حیدر بود، مقابل درب آن منزل، بیهوش شد و افتاد ، از منزل امام جماعت، قدری آب آوردند و به صورتش پاچیدند، تا او به هوش آمد، به او آب قند، نوشانیدند و پس از آنکه قدری به حال آمد از او پرسیدند چه شده؟ او در حالی که گریه می کرد می گفت: مرده مرده ، جماعتی که دور او جمع شده بودند، شگفت زده، رفتند تا ببیند چه شده؟ ناگهان متوجه شدند در همان جایی که او مشغول کار بوده است، قبری نمایان است که در ته آن قبر جنازه ای رو به قبله آرام گرفته . مرحوم حاج شیخ حیدر اطراف قبر را برای ترمیم کنار زدند، که جنازه کاملاً نمایان شد. دستی به صورتش مالیدند ، گویا که او تازه از دنیا رخت بر بسته است، محاسنش را که قدری خاکی شده بود لمس کردند، دیدند جنازه سالم سالم است و گویا به تازگی در دل خاک آرمیده است، همه او را زیارت کردند و روی قبر را پوشاندند و رفتند.

استاد خاتمی از قول این امام جماعت، نقل می کردند که می گفت: هنگامیکه من بچه بودم این مکان (محل حفر پی ساختمان) بقایای قبرستان قدیم  روستا بوده و دیگر جنازه ها را در این مکان دفن نمی کردند، سن مرحوم حاج شیخ حیدر در آن زمان حدود 80 سال بود یعنی حداقل این جنازه 80 سال در آن مکان دفن شده بود که هیچگونه تغییری در آن جنازه حاصل نشده بود.

کبوتر

حقیر یعنی نویسنده این سطور، چون این مطلب را شنیدم برای اینکه خودم این مطلب را از زبان آن جوان کارگر که اکنون پیرمردی 60 ساله است بشنوم، راهی خوانسار شدم او را دیدم و جریان را از او پرسیدم، تعجب کرد، که من از کجا می دانم ؟ جریان شنیدنم را از قول استاد خاتمی به وی گفتم ، او که احترامی برای استاد قائل بود و مرا نیز محترم می شمرد، قصه کشف آن جسد سالم را برای من بازگو کرد و من فهمیدم جریان هیچ جای شک ندارد.

نکته: از قدیم شنیده بودم که پیامبر اکرم فرمود : هر کس 40 روز جمعه، غسل جمعه انجام دهد جسدش در دل خاک نمی پوسد، نمی دانم این مطلب منبعش کجاست؟ اما این را می دانم که عده ای بدنهایشان نیز از حمله جانوران و کرمها در دل خاک در امان است و عده ای نیز این چنین نیست .

اگر به آنها (مردگان) اجازه سخن داده می شد، به شما خبر می دادند که مهمترین زاد و توشه پرهیزگاری است .

در نقل است که آغامحمدخان که سر سلسله قاجار بود، وقتی که کشته شد وصیت نامه اش را با آداب خاصی آوردند و یک یک خواندند تا اینکه دیدند وصیت کرده بود، مرا در کربلا دفن کنید! لا جرم به وصیت نامه عمل کردند ،  آن زمان عراق در تحت سلطه عثمانی بود، به سفارت عثمانی در ایران اطلاع دادند که جنازه شاه ر ا می خواهیم در کربلا به خاک بسپاریم. آنان اجازه ندادند و جنازه را به رسم امانت به خاک سپردند تا در اولین فرصت به کربلا ببرند. 9 سال از این ماجرا گذشت، تا امکان دفن آغامحمدخان در کربلا حاصل شد، روی قبر او را شکافتند تا جنازه را به کربلا منتقل کنند، دیدند در همین نه سال جز چند استخوان پوسیده چیزی نمانده است، همان را با ادب و احترام خاصی به کربلا بردند و آنجا به خاک سپردند .

جریان چیست؟ آیا اصلاً مرگ وجود دارد ؟ من چطور، می میرم؟ خانواده را تنها می گذارم؟ بچه هایم ، همسرم ، خانواده ام تنها می شوند ؟

شهید

حال بشنوید ؛ جریان را من از زبان امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیهم السلام، برای شما بازگو می کنم. خوب بنگرید و پند گیرید و دل مبندید که دیر یا زود باید بگذارید و بگذرید !

در نهج البلاغه(1) به سبکی ادیبانه که اهل سخن در نحوه صناعنش در عجبند، آمده است  : یا اهل الدیار الموحشه? و المحال المقفره ? و القبور المظلمه ? یا اهل التربه? یا اهل الغربه? یا اهل الوحده? یا اهل الوحشه  یعنی : ای ساکنان خانه ها و سراهای دهشتناک و وحشتناک و ای اهالی سرزمین های بی آب و خشک و ای ساکنان قبرهای تاریک و ظلمانی  ? ای خاک نشینان? ای غریبان? ای تنهایان? ای وحشت زدگان .

انتم لنا فرط سابق و نحن لکم تبع لا حق یعنی : شما در این راه بر ما پیش قدم شدید و ما نیز به شما ملحق خواهیم شد ? اگر از احوال دنیا بپرسید به شما می گوییم : اما الدور فقد سکنت و اما الازواج فقد نکحت و اما الاموال فقد قسمت یعنی اما خانه هایتان را دیگران صاحب شدند ? همسرانتان به  کابین نکاح این و آن درآمدند و اموالتان تقسیم شد.

هذا خبر ما عندنا فما خبر ما عندکم یعنی : این خبری است که در نزد ماست ? شما در نزد خویش چه خبری دارید ؟

ثم التفت الی اصحابه فقال اما لو اذن لهم فی الکلام لاخبروکم  "ان خیر الزاد التقوی"  یعنی : سپس رو به یارانش کرد و فرمود : اگر به آنها (مردگان) اجازه سخن داده می شد، به شما خبر می دادند که مهمترین زاد و توشه پرهیزگاری است .

آری دوستان؛ پرهیز گاری ! این حقیقت است که روزی بانک الرحیل بلند خواهد شد، چنانکه روایت شده که حضرت امیرالمؤمنین(ع) شبانگاهان که مردم به خوابگاه خود مى رفتند صداى مبارکشان  به حدى بلند مى شد که صداى آن حضرت را تمام اهل مسجد و کسانى که همسایه مسجد بودند مى شنیدند و مى فرمود: تجهزوا رحمکم الله فقد نودى فیکم بالرحیل ؛ یعنى آماده شوید و اسباب سفر خود را مهیا کنید، خدا شما را رحمت کند، همانا منادى مرگ نداى ((الرحیل )) در میان شما بلند کرده،  به درستى که در جلو شما گردنه هاى ناهموارى است یعنى جاد ه ای بسیار دشوار و منزل هاى هولناک ، که باید از آنها عبور کنید و راه فراری نیز در فرارویتان نیست .

 

 

پاورقی

(1) نهج البلاغه فیض الاسلام صفحه 1147نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » سعید عبدلی ( پنج شنبه 88/11/8 :: ساعت 10:10 عصر )
»» ازدواج دختر مدرسه ای ها حل شد ؛ فقط مانده تکلیف دائم یا موقت بود

در شرایطی که مردان و زنان 30 ساله این ممکلت به هزاران مشکل، از ازدواج محروم مانده اند و در همین شرایط آقایان و خانم های مسوول به صرافت شوهر دادن بچه مدرسه ای ها افتاده اند، از طنزهای روزگار ماست. این روزها، گویا تمام مشکلات مملکت حل شده و فقط مانده شوهر دادن دختران مدرسه ای که آن هم به همت مشترک تعدادی از مقامات دولتی و نمایندگان مجلس در حال حل و فصل است و فقط بحث بر سر این است که بچه مدرسه ای ها ازدواج دائم کنند یا موقت؟!

این بحث البته چند روز پیش مطرح شد ولی با ادامه مباحث مسوولان پیرامون آن، گویا بعضی ها می خواهند این موضوع را جدی کنند ؛ بخوانید:

* حمیدرضا حاجی بابایی: از ازدواج دختران دانش آموز خوشحال می شوم.

* سرپرست مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری: ازدواج دختران دانش آموز راهی برای جلوگیری از فساد است. فقط آموزش و پرورش آنها را به مدارس شبانه نفرستد به شرطی که آنان مانند یک دختر و نه یک زن ازدواج کرده در کلاس های درس حاضر شوند و از ازدواج خود با کسی صحبت نکنند ... با ازدواج موقت آنها مخالفم، ازدواج دائم بهتر است.

* علی مطهری نماینده مجلس: دانش آموزان با یکدیگر ازدواج موقت کنند.

* و ... .

البته اینکه شرایط در جامعه به گونه ای باشد که جوانان در سن مناسب ازدواج کنند، آرزوی همگانی  است اما در شرایطی که مردان و زنان 30 ساله این ممکلت به هزاران مشکل، از ازدواج محروم مانده اند و در همین شرایط آقایان و خانم های مسوول به صرافت شوهر دادن بچه مدرسه ای ها افتاده اند، از طنزهای روزگار ماست، روزگاری که هر دم از باغ آن بری می رسد، تازه تر از تازه تری می رسد!

راستی بیایید از خود مسوولان بپرسیم : اگر همین فردا برای دختران مدرسه ای این مسوولان خواستگار بیاید، آیا اصلا در را به رویش باز می کنند و بعد هم دختر بچه شان را شوهر می دهند که دارند برای مردم و دختران مردم نسخه می پیچند؟!

اصلا بیایید فرض را بر این بگذاریم که دختران مدرسه ای باید شوهر کنند! حال قرار است دامادها چه کسانی باشند؟ لابد آنها نیز باید با اختلاف سنی اندکی، دانش آموزان پسری باشند که انشاءالله قرار است دیپلم بگیرند، دانشگاه بروند، به سربازی اعزام شوند و اگر قسمت شد، روزی روزگاری کار پیدا کنند و شاغل باشند!

حالا چنین داماد کم سن و سالی که تازه پشت لبش سبز شده و بالغ شده است، چگونه می تواند همسرداری کند و از عهده زندگی مشترک برآید، سوالی است که لابد آقایان و خانم های مسوول ، جوابش را می دانند! البته ای کاش این دانسته های خود را به زنان و مردان بزرگسال جامعه که در مشکلات زندگی گیر کرده اند منتقل نمایند تا بلکه گشایشی در زندگی زوج های جوان و میانسال و کهنسال جامعه ایجاد شود!

واقعا معلوم نیست فضای ذهنی بعضی ها چگونه شکل بندی شده است که این قبیل خلاقیت ها از آن بیرون می تراود و در جامعه ای که مرد و زن دانشگاه رفته و شاغل و دارای مسکن، در هزارتوی مشکلات مالی و رفتاری و روانشناختی مانده اند و در برابر بسیاری از مسایل مستاصل  هستند (چون قدرت حل مساله به آنها آموزش داده نشده است) عده ای پیدا می شوند و علم ازدواج بچه مدرسه ای ها را بلند می کنند و ول کن ماجرا هم نیستند!
اصلاً آیا فکر کرده اند که اگر تفکرات انها عملی شود ، در کوتاه مدت میزان طلاق چند برابر خواهد شد؟

مسوولان اگر دلشان به حال جوانان می سوزد، ابتدا فکری به حال میلیون ها جوان دختر و پسری که طبق عرف جامعه به سن ازدواج رسیده اند بکنند، صیغه دائم و موقت دانش آموزان پیش کش شان!

از این گذشته، آیا در آموزش و پرورش هیچ مشکلی نمانده است جز ازدواج دختران دانش آموز که وزیر راجع به این موضوع سخن می گوید؟ آیا مشکل معلمان حق التدریسی حل شد؟ آیا مصیبت سالانه نقل و انتقالات مرتفع شد؟ آیا سطح علمی معلمان ارتقاء یافت؟ آیا همه مدارس، استاندارد و ضد زلزله شدند؟ آیا همه افراد واجب التعلیم زیر پوشش مدارس قرار گرفتند؟ آیا کتاب های درسی روزآمد شدند؟ آیا ...؟!

این بحث را البته می توان همچنان ادامه داد و از طرز تفکر کسانی که تمشیت امور جامعه را به دست گرفته اند ، بی نهایت تعجب کرد و اما این مقال را با این سخن خطاب به برخی مسوولان کوتاه می کنیم که " شرم بر شما که امور مهم کشور را رها کرده اید و هر روز حاشیه ای می سازید برای غافل کردن مردم از آن چه در جامعه و در پشت پرده ها می گذرد!"


نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » سعید عبدلی ( یکشنبه 88/9/29 :: ساعت 1:39 صبح )
»» دل نوازان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/////

400)width=400;">

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » سعید عبدلی ( سه شنبه 88/8/5 :: ساعت 10:34 صبح )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

عزاداری از سنت های پیامبر اکرم (ص) است
سعادت ابدی در گرو اشک و عزاداری بر سیدالشهدا علیه السلام
سبک زندگی قرآنی امام حسین (علیه السلام)
یاران امام حسین (ع) الگوی یاران امام مهدی (عج)
آیا شیطان به دست حضرت مهدی علیه السلام کشته خواهد شد؟
ارزش اشک و عزا بر مصائب اهل بیت علیهم السلام
پیوستگان و رهاکنندگان امام حسین علیه السلام
امام حسین علیه السلام در آیینه زیارت
پیروان مسیح بر قوم یهود تا روز قیامت برترند!
نگاهی به شخصیت جهانی امام حسین «علیه السلام»
[عناوین آرشیوشده]

>> بازدید امروز: 11
>> بازدید دیروز: 107
>> مجموع بازدیدها: 958745
» درباره من

بشنو این نی چون حکایت می کند

» فهرست موضوعی یادداشت ها
دینی و مذهبی[871] . عشق[360] . آشنایی با عرفا[116] . جدایی از فرهنگ[114] . موسیقی[66] . داستانک[2] . موعود . واژگان کلیدی: بیت المال . صحابی . عدالت . جزیه . جنایات جنگ . حقوق بشردوستانه . حکومت . خراج . علی علیه‏السلام . لبنان . مالیات . مصرف . مقاله . منّ و فداء . ادیان . اسرای جنگی . اعلان جنگ . انصاری . ایران . تقریب مذاهب . جابر .
» آرشیو مطالب
نوشته های شهریور85
نوشته های مهر 85
نوشته زمستان85
نوشته های بهار 86
نوشته های تابستان 86
نوشته های پاییز 86
نوشته های زمستان 86
نوشته های بهار87
نوشته های تابستان 87
نوشته های پاییز 87
نوشته های زمستان87
نوشته های بهار88
نوشته های پاییز88
متفرقه
نوشته های بهار89
نوشته های تابستان 89
مرداد 1389
نوشته های شهریور 89
نوشته های مهر 89
آبان 89
آذر 89
نوشته های دی 89
نوشته های بهمن 89
نوشته های اسفند 89
نوشته های اردیبهشت 90
نوشته های خرداد90
نوشته های تیر 90
نوشته های مرداد90
نوشته های شهریور90
نوشته های مهر 90
نوشته های تیر 90
نوشته های مرداد 90
نوشته های مهر 90
نوشته های آبان 90
نوشته های آذر 90
نوشته های دی 90
نوشته های بهمن 90
نوشته های اسفند90
نوشته های فروردین 91
نوشته های اردیبهشت91
نوشته های خرداد91
نوشته های تیرماه 91
نوشته های مرداد ماه 91
نوشته های شهریور ماه91
نوشته های مهر91
نوشته های آبان 91
نوشته های آذرماه91
نوشته های دی ماه 91
نوشته های بهمن ماه91
نوشته های بهار92
نوشته های تیر92
نوشته های مرداد92
نوشته های شهریور92
نوشته های مهر92
نوشته های آبان92
نوشته های آذر92
نوشته های دی ماه92
نوشته های بهمن ماه92
نوشته های فروردین ماه 93
نوشته های اردیبهشت ماه 93
نوشته های خردادماه 93
نوشته های تیر ماه 93
نوشته های مرداد ماه 93
نوشته های شهریورماه93
نوشته های مهرماه 93
نوشته های آبان ماه 93
نوشته های آذرماه 93
نوشته های دیماه 93
نوشته های بهمن ماه 93
نوشته های اسفند ماه 93
نوشته های فروردین ماه 94
نوشته های اردیبهشت ماه94
نوشته های خرداد ماه 94
نوشته های تیرماه 94
نوشته های مرداد ماه 94
نوشته های شهریورماه94
نوشته های مهرماه94
نوشته های آبان ماه94

» لوگوی وبلاگ


» لینک دوستان
(( همیشه با تو ))
سرباز ولایت
اکبر پایندان
مهندس محی الدین اله دادی
دانشجو
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
Mystery
همراه با چهارده معصوم (علیهم السلام )ویاران-پارسی بلاگ
کشکول
ermia............
بر بلندای کوه بیل
قعله
پیام شهید -وبگاه شهید سید علی سعادت میرقدیم
جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی
گل باغ آشنایی
پلاک آسمانی،دل نوشته شهدا،اهل بیت ،و ...
اسیرعشق
سرچشمـــه فضیـلـــت ها ؛ امـــام مهــدی علیــه السلام
بوستــــــان ادب و عرفــان قـــــــرآن
چشمـــه ســـار رحمــت
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سه ثانیه سکوت
کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب
جلال حاتمی - حسابداری و حسابرسی
بهانه
بهارانه
صراط مستقیم
تــپــش ِ یکــ رویا
وبلاگ عقل وعاقل شمارادعوت میکند(بخوانیدوبحث کنیدانگاه قبول کنید)
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
نگارستان خیال
سلحشوران
گیاه پزشکی 92
*تنهایی من*
مقبلی جیرفتی
تنهایی افتاب
طراوت باران
تنهایی......!!!!!!
تنهای93
نگاهی نو به مشاوره
سارا احمدی
فروشگاه جهیزیه و لوازم آشپزخانه فدک1
طب سنتی@
.: شهر عشق :.
تا شقایق هست زندگی اجبار است .
ماتاآخرایستاده ایم
ir-software
هدهد
گیسو کمند
.-~·*’?¨¯`·¸ دوازده امام طزرجان¸·`¯¨?’*·~-.
صحبت دل ودیده
دانلود فایل های فارسی
محقق دانشگاه
ارمغان تنهایی
* مالک *
******ali pishtaz******
فرشته پاک دل
نقاشخونه
شهیدباکری میاندوآب
محمدمبین احسانی نیا
کوثر ولایت
آشفته حال
سرزمین رویا
دل نوشته
فرمانده آسمانی من
ایران
یاس دانلود
گل رازقی
من.تو.خدا
بلوچستان
محمدرضا جعفربگلو
سه قدم مانده به....
راز نوشته بی نشانه
یامهدی
#*ReZa GhOcCh AnN eJhAd*#(گوچـی جـــون )
امام خمینی(ره)وجوان امروز
فیلم و مردم
...عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
پیکو پیکس | منبع عکس
پلاک صفر
قـــ❤ــلـــــب هـــــای آبـــــی انــ❤ـــاری
اسیرعشق
دل پرخاطره
* عاشقانه ای برای تو *
farajbabaii
ارواحنا فداک یا زینب
مشکات نور الله
دار funny....
mystery
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل
گل یا پوچ؟2
پسران علوی - دختران فاطمی
تلخی روزگار....
اصلاحات
گل خشک
نت سرای الماس
دنیا
دل پر خاطره
عمو همه چی دان
هرکس منتظر است...
سلام محب برمحبان حسین (ع)
ادامس خسته من elahe
دهکده کوچک ما
love
تقدیم به کسی که باور نکرد دوستش دارم
گروه اینترنتی جرقه داتکو
مدوزیبایی
من،منم.من مثل هیچکس نیستم
Tarranome Ziba
پاتوق دختر و پسرای ایرونی
اسرا
راه زنده،راه عشق
وبلاگ رسمی محسن نصیری(هامون)(شاعر و نویسنده)
وب سایت شخصی یاسین گمرکی
حسام الدین شفیعیان
عکسهای سریال افسانه دونگ یی
ܓ✿ دنـیــــاﮮ مـــــــن
Hunter
حسام الدین شفیعیان
hamidsportcars
دهکده علم و فناوری
اسیرعشق
دختر باحال
*دلم برای چمران تنگ شده.*
♥تاریکی♡
به یادتم
باز باران با محرم
تنهایی ..............
دوستانه
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
زندگی
نیلوفر مرداب
فقط طنزوخنده
تینا!!!!
شیاطین سرخ
my love#me
سرزمین خنگا
احکام تقلید
•.ღ♥ فرشتــ ـــ ـه تنهــ ــ ــایی ♥ღ.•
فوتسال بخش جنت (جنت شهر )
حقیقت صراط
...دیگه حسی نمونده
زیر اسمان غربت
شهید علی محسنی وطن
سکوت(فریاد)
عاشقانه ها
خودمو خدا تنها
دانستنی های جالب
ermia............
حجاب ایرانی
عرفان وادب
دل خسته
عاشقانه های من ومحمد
هر چه میخواهد دله تنگت بگو . . .
sharareh atashin
mehrabani
khoshbakhti
______>>>>_____همیشگی هااا____»»»»»_____>>>>
دخترونه
قلبی خسته ازتپیدن
عشـ۩ـق یـ۩ـعنی یـ۩ـه پــ۩ـلاک......
تینا
مذهب عشق
مناجات با عشق
داستان زندگی من
دهاتی
دکتر علی حاجی ستوده
عاشق فوتبال
کشکول
حاج آقا مسئلةٌ
صدا آشنا
کد بانوی ایرانی
اموزش . ترفند . مقاله . نرم افزار
« یا مهدی ادرکنی »
وبلاگ تخصصی کامپیوتر - شبکه - نرم افزار
::::: نـو ر و ز :::::
توکای شهر خاموش

.: اخـبـار فـنـاوری .:
Biology Home
شــــــــــــــهــــدای هــــــــــــــســـتــه ایـــــــــــــ
مثبت گرا
تک آندروید
امروز
دانستنی / سرگرمی / دانلود
°°FoReVEr••
مطلع الفجر
سنگر بندگی
تعصبی ام به نام علی .ع.
تنهایی.......
دلـــــــشــــــــکســـــته
عاشقانه
nilo
هر چی هر چی
vida
دلمه پیچ, دستگاه دلمه پیچ Dolmer
هسته گیر آلبالو
آرایشگری و زیبایی و بهداشت پوست
عکس های جالب و متحرک
گنجدونی
مرکز استثنایی متوسطه حرفه ای تلاشگران بیرجند
دیجی بازار
نمونه سوالات متوسطه و پیش دانشگاهی و کارشناسی ارشد
bakhtiyari20
زنگ تفریح
گلچین اینترنتی
تیشرت و شلوارک لاغری
روستای اصفهانکلاته
پایه عکاسی مونوپاد و ریموت شاتر بلوتوث
بهارانه
قدم بر چشم
سرور
عاطفانه

» صفحات اختصاصی

» لوگوی لینک دوستان


» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو
» طراح قالب